Tipy pro efektivní využití Gmailu

X tipů pro lepší a rychlejší využití vaší e-mailové schránky.

 

1. Konec zprávám odeslaným omylem či nepozorností

Každému se jistě někdy stalo, že e-mail odeslal omylem dříve, než byl dopsán. Proto nabízí Gmail funkci Vrátit zpět odeslání, která po stisknutí tlačítka Odeslat pozdrží samotné odeslání e-mailu, umožní vám proces přeušit a nadále pokračovat v psaní. Danou funkci aktivujete v nastavení (karta Obecné). K dispozici je 5, 10, 20 a 30 sekundové zpoždění.

 

2. Klávesové zkratky šetří čas

Spoustu času. Ať již patříte k milovníkům myši nebo ne, pohyb po klávesnici bude pořád rychlejší než přehmatávání na myš. Proto není od věci naučit se klávesové zkratky, které nám Gmail nabízí. Učit se je nazpaměť není nic zábavného, proto se je můžete začít učit skrze infografiku nebo pomocí speciálního modulu do prohlížeče Chrome.

 

3. Naučte se vyhledávat

Po letech se může e-mailová schránka stát velmi nepřehlednou. Desetitisíce e-mailů způsobují trable hlavně když je třeba najít starší mail, který není nijak označen ani oštítkován. Gmail nabízí rozsáhlé možnosti vyhledávání a filtrování. Vyhledávací dotazy jsou shrnuté v článku Vyhledávání v Gmailu.

 

4. Předpřipravené odpovědi

Další tip může ušetřit spoustu času v případě, že často zasíláte stejné odpovědi na e-maily (např. ve schránce sloužící jako technická podpora). Funkci Předpřipravené odpovědi je třeba aktivovat jako experimentální funkci (Nastavení -> Laboratoř).

Po aktivaci je možné danou funcki vyvolat při psaní e-mailu, viz obrázek.

gmail-pouziti-odpovedi

5. Snadný přístup více lidí k jedné schránce

Často se stává, že je nutné umožnit přístup ke schránce více lidem. Rozhodně není dobré toto řešit pomocí sdílení hesla. Naopak daný problém řeší přímo gmail, který umožňuje přidělit částečný přístup dalším uživatelům na základě jejich gmailového účtu. Tito lidé mohou číst a posílat e-maily z vaší adresy, nemohou ji však nijak násilně převzít a vy můžete jejich přístup kdykoli zrušit. Nastavení je dostupné na kartě Účty a Import, sekce Udělení přístupu k vašemu účtu.

 

6. Počet nepřečtených zpráv přímo v panelu prohlížeče

Díky laboratorní funkci “Ikona nepřečtené zprávy” již nemusíte přepínat do panelu s Gmailem, abyste zjistili počet nepřečtených zpráv. Po zapnutí funkce se bude daný počet zobrazovat přímo v panelu prohlížeče, u ikonky Gmailu.

mod_unreadcountfavicon

7. HTML verze Gmailu

Jízda na venkov může být pro přístup na e-mail nepříjemnou záležitostí. Pomalý a padající internet způsobí vážné problémy při přístupu k obyčejné e-mailové schránce. Proto je možné připojit se na odlehčenou (čistě HTML) verzi webového rozhraní, která ušetří nějaký ten kilobajt a sníží počet HTTP požadavků. K odlehčené verzi můžete přistoupit přes odkaz: https://mail.google.com/mail/u/0/h/

 

Máte tip, který zjednodušuje práci s Gmailem? Podělte se do komentářů. Dobré tipy budou zveřejněny v dalším článku.

 

Podělte se o informaceShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*