Jak a proč použít dvoufázové ověření

Poslední dobou se stále častěji setkáváme s pojmem “dvoufázové ověření” nebo “dvoufázové přihlášení”. O co se jedná a proč je dobré této služby využít?

 

Proč použít dvoufázové ověření?

Dvoufázové ověření umožňuje rapidně zvýšit bezpečnost vašeho google účtu. Běžně probíhá přihlášení zadáním jména a hesla. Dříve tato kombinace byla relativně spolehlivá a postačovala dlouhé roky. Nyní se však dostáváme do doby, kdy ukradení e-mailového účtu může způsobit daleko větší problémy než například odcizení pěněženky. Heslo mohou útočníci získat poměrně snadno – odkoukáním, nakaženým počítačem či pomocí phishingu.

Dvoufázové ověření poskytuje jednoduché řešení tohoto problému – pokud je aktivní, musíte pro přihlášení kromě hesla zadat také ‘tajný kód‘, nebo také krátký sled znaků a čísel, jenž je generován v závislosti na čase – v praxi se tento kód generuje každých 30 sekund. Tento tajný kód získáte z nezávislého hardwarového tokenu – tedy například z mobilního telefonu (smartphonu) nebo chytrých hodinek.

 

Jak zapnout dvoufázové ověření pro Google Účet?

 1. Přihlašte se k vašemu Gmail účtu a následně přejděte na stránku dvoufázového ověření
 2. Zobrazí se vám stránka shrnující informace – přečtěte si je a klepněte na tlačítko Nastavit
  security_twofactor
   
 3. Vyplňte pole pro telefonní číslo a zvolte způsob zaslání pomocí SMS
 4. Do následující stránky vepište kód, který jste obdrželi v SMS zprávě.
  account_security_smscode
 5. Na další stránce potvrďte volbu “Důvěřovat tomuto počítači” POUZE v případě, že jste na vašem soukromém počítači . Tato funkce vám zajistí že nebudete muset tento kód opisovat při každém přihlášení.
 6. Po finálním potvrzení aktivace dvoufázového ověření je hotovo a vaše práce tímto končí. Při přihlášení na jiném počítači bude třeba zadat nově vygenerovaný kód, který vám bude doručen SMS zprávou. Nezapomeňte tedy, že je nezbytné mít po ruce svůj mobilní telefon

 

SMS zprávy už jsou poněkud zastaralé….

Ano, jsou! Proto je tu aplikace Google Authenticator. Pomocí ní je možné zobrazovat přihlašovací kódy přímo bez nutnosti čekat na doručení SMS. Aplikace funguje na operačních systémech Android, iOS i BlackBerry. Pro její nastavení navštivte stránku dvoufázového ověření.

 

Co dělat když nemám/ztratím mobil?

Ihned po aktivaci dvoufázového ověření je dobré vytisknout záložní kódy, které využijete právě v podobných případech.

 

 

To bude pro dnešek vše. I když máte nyní váš účet lépe chráněný. rozhodně nezapomínejte na základní bezpečnostní zásady.

Podělte se o informaceShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*